DPE SK Blog

Blog pre slovenských vývojárov od DPE (Developer and Platform Evangelist), Microsoft Slovakia

Novinky

Aktualizácie emailom

May 2011 - Príspevky

Návody pre webových vývojárov

V spleti neustále sa nabaľujúcich informácií o vývoji webových aplikácií časom zabúdame na "developerov", ktorí hľadajú základný návod, ako začať vyvíjať pre web použitím ASP.NET-u. Pre nich tu mám 2 tipy:

1. Do sekcie "Od študentov pre študentov" v knižnici praktických cvičení pribudla nová slovenská príručka "Vývoj internetovej aplikácie v jazykoch C# a Visual Basic". Jej autor Radovan Krkoška, študent FHI EU, spracoval návod ako vytvoriť jednoduchú internetovú aplikáciu v programovacích jazykoch C# a Visual Basic. Výsledkom je matematická hra, v ktorej počítač predkladá používateľovi matematické príklady. Praktické cvičenie je primárne určené pre študentov, ktorí vedia objektovo programovať v jazyku C#, resp. v jazyku Visual Basic.

2. Výukové materiály v angličtine na webe http://www.asp.net/ sú prehľadne rozdelené pre "štandardný" webforms vývoj (webové formuláre s udalostnými kódom) a pre vývoj v štýle MVC (model-view controller). Rozsah materiálov pokrýva základné koncepty, ale aj pokročilejšie ako napr. Entity Framework, bezpečnosť, nasadenie a testovanie.

 

Miro

 

Kompletná sada praktických cvičení HTML5/CSS3/IE9 v slovenčine

HTML5 je pri najnovších browseroch najskloňovanejším pojmom. (Nikto proste nechce byť pozadu - či už v používaní HTML5 ako slovného zaklínadla alebo v reálnej implementácii.) V stručnosti napísané, HTML5 vedie k sémantickému webu s podporou prehrávania multimédií, vektorovou grafikou, detekciou miesta, vyššou úrovňou javascript-u atď atď atď. IE9 naviac ponúka možnosť rozšírení webov pripnutých na "taskbar" Windows 7 a zdokonalené vývojárske nástroje.

Pri prvých pokusoch o vylepšenie vašich webov vám môže poslúžiť skompletizovaná sada praktických cvičení (t.j. HOL manuálov) v slovenčine:

1. Základný pohľad na použitie štandardov CSS3, HTML5 a SVG v prehliadači Internet Explorer 9
2. Vloženie videa do webovej stránky pomocou HTML5
3. Kompatibilita prehliadača Internet Explorer 9 s existujúcimi webmi
4. Vývojárske nástroje v prehliadači Internet Explorer 9
5. Pripnutie webu do “taskbaru” Windows 7

Všetky cvičenia aj s príkladmi nájdete v Knižnici praktických cvičení pre vývojárov a v HTML formáte aj na webe práve prebiehajúcej súťaže "Ukáž, čo dokážeš s HTML5".


Miro 

HTML5 súťaž pre tvorcov webových stránok, webových vývojárov a webových nadšencov

Vývojársky portál www.aspnet.sk rozbehol v druhej polovici apríla súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť začínajúci i pokročilí tvorca webov.

Pre zapojenie do súťaže „Ukáž, čo dokážeš s HTML5“ stačí vytvoriť jednu webovú stránku, v ktorej je použitá aspoň jedna novinka uvedená v HTML5. Do súťaže budú zaradené všetky stránky, od najjednoduchších po najzložitejšie. Suťažiaca HTML5 stránka musí byť bezchybne zobrazená v prehliadačoch Internet Explorer 9, Google Chrome 10 a Mozilla FireFox 4. Pomôcky vo forme príručky pre vývojárov a praktických cvičení nájdete priamo na webe sutazhtml5.aspnet.sk.

Do súťaže sa môžete zapojiť do 30.5.2011 (podľa návodu na sutazhtml5.aspnet.sk).

A to najdôležitejšie, v súťaži môžete vyhrať jednu z 100 zaujímavých cien (napr.XBox 360 s konzolou Kinect, Quantasoft Enterprise Web Hosting, najnovšiu myš Microsoft ArcMouse, webkameru Microsoft LifeCam Studio atď.).

Ukážte, čo dokážete s HTML5!

 Miro

Viac príspevkov