DPE SK Blog

Blog pre slovenských vývojárov od DPE (Developer and Platform Evangelist), Microsoft Slovakia

Novinky

Aktualizácie emailom

December 2011 - Príspevky

Decembrové novinky Windows Azure + súťaž

12.12.2012 oznámil Microsoft výrazné vylepšenia a rozšírenia Windows Azure. Podrobnosti nájdete v blogu Boba Kellyho na http://blogs.msdn.com/b/windowsazure/archive/2011/12/12/improved-developer-experience-interoperability-and-scalability-on-windows-azure.aspx .

Z noviniek vyberám:
- "preview" Apache Hadoop Based Distribution for Windows Azure. (Hadoop je framework pre dátovo náročné distribuované aplikácie nad štrukturovanými aj komplexnými dátami.) Dostupnosť zatiaľ len pre "early adopter-ov", s verejnou dostupnosťou sa počíta začiatkom jari 2012. Na adrese http://channel9.msdn.com/Events/windowsazure/learn/Hadoop-on-Windows-Azure nájdete krátke 3-minútové video o použití Hadoop na Windows Azure.
- SQL Azure Federation pre škálovanie databáz použitím "sharding" vzoru.
- zväčšenie limitu veľkosti SQL Azure databáz z 50GB na 150GB
- odklon od brandu AppFabric (samozrejme bez zmien vo funkčnosti existujúcich služieb), takže teraz v Windows Azure vidíte v časti služieb Access Control, Service Bus a Caching bez brandu "AppFabric".
- knižnice Windows Azure pre .NET, Java a Node.js  (pod licenciou "Apache 2 open source license") s hostovaním na GitHub-e v sekcii https://github.com/WindowsAzure . Príklad ako použiť Node.js na Windows Azure nájdete na http://www.windowsazure.com/en-us/develop/nodejs/ .  
- vylepšenia Windows Azure plugin-u pre Eclipse/Java a podpora MongoDB.
- dostupnosť sady nástrojov a doporučení konfigurácie pre Solr bežiaci na Windows Azure.
- prehľadnejší kalkulátor cien Windows Azure na  http://www.windowsazure.com/en-us/pricing/calculator/advanced/

Doporučenia "ako začať s vývojom pre Windows Azure" nájdete na http://msdn.microsoft.com/sk-sk/ff380142. K dispozícii je už aj decembrový Windows Azure Training KIT na http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?displaylang=en&id=8396. Počas nasledujúcich dní budú postupne na http://channel9.msdn.com/events/windowsazure/learn
zverejňované videá z konferencie Learn Windows Azure.

 

Ako sa dostať k Windows Azure na Slovensku už dnes?

12.12.2012 bola oznámená aj dostupnosť 90-dnového "free trial" prístupu. Ten je ale možné oživiť len z krajín, kde je Windows Azure už komerčne dostupný. (Je to dané tým, že po uplynutí doby platnosti trial predplatného musí byť zákazníkom umožnené preklopenie riešení do produkčnej prevádzky s komerčný predplatným. A to sa v krajinách, kde nie je ešte Azure komerčne dostupný, nedá.)
Naše možnosti su teraz teda takéto:
- bezplatný 24-hodinový prístup Azure Freemium (na http://www.vyvojari.sk/Azure.aspx) vhodný hlavne pre výukové účely a testovanie vlastností Windows Azure
- možnosť získať bezplatne 30-dňový prístup do Windows Azure pre projekty prihlásené do súťaže "Vaše podnikanie, Vaša šanca na úspech" cez  www.microsoft.com/slovakia/azure/vasuspech/ . Projekty je možné prihlasovať do 31.5.2012 a výhercov čakajú  zaujímavé ceny  a možnosť zviditeľniť riešenie aj firmu! Všetky informácie nájdete na www.microsoft.com/slovakia/azure/vasuspech/ !
- pre produkčnú prevádzku je možné získať prístup cez sprostredkovateľa Windows Azure na Slovensku , spoločnosť BSP, a.s. (kontakt klaud@klaud.sk).

Samozrejme, po spustení komerčnej dostupnosti Windows Azure na Slovensku v prvom polroku r.2012 budeme mať k dispozícii predplatené služby Windows Azure v MSDN Subscription, BizSpark programe, 90-dňové trialky a portál online služieb pre priame objednávanie Windows Azure služieb zo Slovenska.

 

Miro

Novinky v Silverlight 5

Silverlight 5 je tu! Všetko potrebné pre začatie vývoja pre Silverlight 5 nájdete na http://www.silverlight.net alebo stručnejšie zhrnuté v správičke na http://www.vyvojari.sk/News-Silverlight-5-final-je-tu-102113.aspx .

Prehľadný popis noviniek Silverlight 5 nájdete v blogu Peta Browna na http://10rem.net/blog/2011/12/09/announcing-the-release-of-silverlight-5

Vyberiem zo zoznamu zopár noviniek:
- implicitné dátové šablóny
- 3D efekty a kompozície
- podpora OpenType
- P/Invoke
- rozšírený prístup k súborovému systému v "Full trust" móde
- možnosť nastavenia breakpointov a ladenie "binding" v XAML
- podpora doubleclick (a n-click)
- postsckriptová vektorová tlač
...... atď.

 

Miro

Kniha "Programování v jazyce Visual Basic 2010"

Visual Basic je roky starostlivo rozvíjaný jazyk a každý vývojár na .NET-e vie, že ak si ho vyberie za primárny programátorský jazyk, vyberá si jeden z dvoch rodných jazykov .NET-u. Ján Hanák, náš MVP, napísal už sadu kníh o Visual Basic-u (viď. napr. knižnicu elektronických kníh) a na trh sa práve dostala jeho nová kniha vydaná v Computer Media. Kniha sa venuje programovaniu v jazyku Visual Basic 2010 v prostredí Visual Basic 2010 Express. Môže byť veľmi užitočnou pomôckou pre začínajúcich adeptov programovania, ktorí si zvolia Visual Basic ako svoj programovací jazyk.

Knihu s podrobnejším popisom nájdete na http://www.computermedia.cz/knihy/programovani-ve-visual-basicu-2010-CD.html.
 
 
Miro

Oznámenie Windows Store + súťaž pre vývojárov

V septembri 2011 oznámil Microsoft na konferencii BUILD prípravy Windows Store ako časti Windows 8 pre distribúciu/predaj Windows aplikácií písaných v štýle Metro. 6.decembra na konferencii "Store Preview" v San Franciscu boli uvedené pravidlá/podmienky pre publikovanie aplikácií do Windows Store. Všetky dôežité informácie o vývoji pre Windows 8 sú uvedené na portále Windows Dev Center .

Pre vývojárov bola hneď s týmto oznámením spustená súťaž "First Apps" pre Windows Store. Súťaž prebehne v dvoch kolách. V prvom kole bude vašou úlohou:
 1. Vytvoriť Windows 8 aplikáciu v štýle Metro, ktorá spĺňa obsahové aj technické doporučenia. Všetky informácie a nástroje potrebné pre vývoj aplikácie v štýle Metro nájdete tu
 2. Prihlásiť sa na http://buildwindowscontest.com vašim Windows Live ID.
 3. Najneskôr do 8.1.2012 vyplniť oficiálnu prihlášku do súťaže, zabaliť aplikáciu (do formátu *.appx) a priložiť súbor s certifikátom (*.cer) pre aplikáciu. (Tu vám pomôže návod ako pripraviť aplikáciu pre Windows Store . )   

Po ukončení prvého kola vyberie porota 8 finalistov, ktorých úlohou v druhom kole bude:

1. Prihlásiť sa do nového Beta programu pre Windows 8 a prevziať si aktualizovaný "build"  Windows 8 z connect.microsoft.com .
2. Aktualizovať aplikáciu pre nový Windows 8 "build", vrátane úprav pre splnenie požiadaviek na certifikovanie aplikácie .
3. Odoslať aplikáciu do Windows Store.

Finalisti získajú:
 •Okamžité zviditeľnenie aplikácie po otvorení Windows Store Beta.
 •Samsung PC v hodnote cca 1200 USD.
 •1-ročné predplatné Windows Azure v približnej hodnote 3600 USD.
 •Dvojročné predplatné do Windows Store v približnej hodnote 99 USD (dôležité pre aktualizáciu aplikácie a vydanie jej novších verzií).

Be first! :-)

Miro

Videozáznamy Developer Days 2011 na MSTV

Pre tých, ktorí nestihli tohtoročné DevDays 2011 (3.11.2011, Bratislava) sme prednášky nahrali a umiestnili na MSTV. Nájdete tam záznamy z týchto prednášok:

Používateľské rozhranie včera, dnes a zajtra

Čo prináša SQL Server 2012 vývojárom


" href="http://www.mstv.sk/vyvojari/videos/582/Platforma-Azure---kdy-ji--ne-pouzit-a-jak-na-ni-prejit-">Platforma Azure – kdy ji (ne)použít a jak na ni přejít


" href="http://www.mstv.sk/vyvojari/videos/583/Windows-Phone-Mango-aneb-vliv-miniaturizace-zarizeni-na-zivot-vyvojare">Windows Phone Mango aneb vliv miniaturizace zařízení na život vývojáře

 

Tešíme sa na budúci ročník!

 

Miro

 

Viac príspevkov