DPE SK Blog

Blog pre slovenských vývojárov od DPE (Developer and Platform Evangelist), Microsoft Slovakia

Novinky

Aktualizácie emailom

July 2012 - Príspevky

Windows Azure komerčne dostupný aj na Slovensku - Ako sa k nemu dostať?

V júni sme sa dočkali komerčného sprístupnenia Windows Azure aj pre Slovensko. Zároveň boli sprístupnené ako "preview" aj novinky Virtual Machines (IaaS) a WebSites (hosting webov). Vyborným informačným zdrojom o Windows Azure aj s praktickými návodmi je nová brožúra od Ľuba Lacka, "Windows Azure pre vývojárov a IT špecialistov", ktorú nájdete v našej knižnici e-kníh na http://msdn.microsoft.com/sk-sk/dd727769.

Ako sa dostať k Windows Azure?

1. Ak ste členom BizSpark programu (pre začínajúce vývojárske spoločnosti):
Máte možnosť bezplatne využívať benefity Windows Azure v rozsahu predplatného Visual Studio Ultimate s MSDN v hodnote cca 3000 EUR ročne. Pre aktiváciu Windows Azure benefitu v rámci BizSpark programu použite pri prihlásení na aktivačný portál LiveID, ktoré máte spojené s BizSpark účtom. Aktivačný proces „Azure Subscription“ vyžaduje pri registrácií platobnú kartu (Visa alebo MasterCard) pre identifikáciu. Všetky nové aktivácie benefitu „Azure Subscription“ majú automaticky nastavený limit platby (tzv. „Spending Limit“) na 0, čo znamená, že ak vyčerpáte bezplatné prostriedky pridelené na mesačnej báze ešte pred ukončením mesiaca, Vaše nasadené služby budú do konca aktuálneho mesiaca pozastavené. Pri začiatku ďalšieho účtovného mesiaca budú opäť naštartované bez straty dát a nutnosti opätovného nasadenia aplikácií/služieb. Aktívny „Spending Limit“ je pre Vás zárukou nulových poplatkov. Ak sa rozhodnete prevádzkovať na benefite Windows Azure komerčnú aplikáciu, ktorej mesačná spotreba prekračuje bezplatné zdroje poskytnuté v BizSpark programe, máte možnosť „Spending Limit“ deaktivovať. Vaša aplikácia tak bude vždy dostupná zákazníkom, časť zdrojov jej pokryje benefit Windows Azure a zdroje prekračujúce tento benefit Vám budú na mesačnej báze účtované z platobnej karty podľa cenníka  Pay-As-You-Go.

2. Ak máte aktívnu MSDN Subscription pre Visual Studio:
Získavate možnosť bezplatne využívať benefity Windows Azure v rozsahu predplatného Visual Studio s MSDN príslušnej úrovne. Pre aktiváciu Windows Azure benefitu v rámci MSDN Subscription použite pri prihlásení na aktivačný portál  LiveID, ktoré máte spojené s MSDN Subscription. Aktivačný proces vyžaduje pri registrácií platobnú kartu (Visa alebo MasterCard) pre identifikáciu. Všetky nové aktivácie benefitu „Azure Subscription“ majú automaticky nastavený limit platby (tzv. „Spending Limit“) na 0, čo znamená, že ak vyčerpáte bezplatné prostriedky pridelené na mesačnej báze ešte pred ukončením mesiaca, Vaše nasadené služby budú do konca aktuálneho mesiaca pozastavené. Pri začiatku ďalšieho účtovného mesiaca budú opäť naštartované bez straty dát a nutnosti opätovného nasadenia aplikácií. Aktívny „Spending Limit“ je pre Vás zárukou nulových poplatkov. Azure benefit v MSDN Subscription je vhodný pre vývoj a testovanie.

3. Ak nie ste členom BizSpark-u, nemáte ani MSDN Subscription, potom použite na testovanie a vývoj 90-dňový trial:
Aktivácia 3-mesačného testovacieho účtu je bezplatná a pri ukončení “trial” obdobia môžete tento účet previesť na štandardne účtované predplatné Windows Azure Subscription. Pri aktivácii “trial” účtu Vám pomôže tento stručný návod

Pre komerčnú prevádzku Vašej aplikácie sa orientujte podľa cenníka  Pay-As-You-Go. Ak nemáte MSDN Subscription a ani BizSpark, využite aktuálne ponuky na objednanie služieb Windows Azure. Ak pripravujete väčšie riešenie, ktorého spotreba by mesačne pravidelne prekračovala 500 EUR, neváhajte ma kontaktovať na mirkub@microsoft.com a nájdeme spolu najvýhodnejší platobný model Windows Azure.

Upozornenie: Momentálne obsahuje položka "phone number" v formulári pre zadanie platobnej karty malú kozmetickú chybičku v dĺžke "prefixu". Ak budete do položky „Phone number“ zadávať číslo mobilného telefónu, prvé tri číslice z kódu mobilného operátora zadajte do prefix položky, štvrtú  a ostatné číslice zadajte do druhej položky. Napr. 090  7MMMMMM. 

Ďalšie informácie o Windows Azure nájdete:

" href="http://msdn.microsoft.com/cs-cz/magazine/hh975343(en-us).aspx">V článku o dôvodoch prečo používať Windows Azure
- Na portále www.windowsazure.com
- V slovenských praktických návodoch pre vývojárov a v e-knihách 
V seriáli “Windows Azure lidskou řečí”
V praktických cvičeniach v češtine

" href="http://blogs.msdn.com/b/vyvojari/archive/2012/01/25/migrace-aplikaci-na-platformu-azure-kompletni-materialy-a-4-dil.aspx">V materiáloch z českého kurzu o migrácii aplikácií
- V sade Windows Azure Training KIT

O tom, že Windows Azure oslovil slovenských vývojarov svedčia prvé lastovičky zverejnené v zozname našich Windows Azure aplikácií. A ďalšie sa chystajú. Jednou z nich bude aj aplikácia od WorkInField, ďalšieho nášho úspešného "startupu". ktorý smeruje na globálny trh. Ak máte čas a chuť, môžete sa pridať do ich "beta" testingu a vyskúšať si na svojom mobile ich aplikáciu na pokročilú evidenciu jázd bežiacu na Windows Azure.Treba sa zaregistrovať zaslaním e-mailu na beta@workinfield.com .

 

Miro

 

Viac príspevkov