DPE SK Blog

Blog pre slovenských vývojárov od DPE (Developer and Platform Evangelist), Microsoft Slovakia

Novinky

Aktualizácie emailom

October 2013 - Príspevky

Využite 10% zľavu na Visual Studio 2013 s MSDN s možnosťou legalizácie starších verzií!

 

Od 1.11.2013 do 10.1.2014 platí mimoriadna zľava 10% pre nákup nových licencií Visual Studio 2013 Professional, Visual Studio 2013 Premium a Visual Studio 2013 Ultimate s MSDN predplatným v dvojročnom programe OPEN. (Trvalá licencia a software assurance = MSDN služby na dva roky).

10% zľava platí iba na nasledujúce položky v dvojročnom programe OPEN:

Ceny sú v EUR pre dvojročný program OPEN, veľmi orientačné, bez DPH a ich konečná suma záleží na predajcovi a jeho pridaných službách.

Ak máte záujem využiť zľavu, objednajte vybraný produkt z uvedenej tabuľky u akéhokoľvek predajcu multilicenčných programov v SR a požadujte od neho 10% zľavu podľa uvedenej promo ponuky. Bez vyžiadania 10% promo zľavy bude fakturovaná plná cena. 

Visual Studio vrátane MSDN sa často používa aj ako výhodná forma LEGALIZÁCIE STARŠIEHO SOFTVÉRU používaného na vývoj a testovanie. Súčasťou MSDN sú totiž prakticky všetky odpovedajúce staršie verzie softvéru vo všetkých dostupných jazykových mutáciach.

Tu je napr. ukážka produktov, ktoré nájdu predplatitelia MSDN v “legalizačnom” archíve  pod písmenom “V”:

Zoznam všetkých licencií môžete nájsť na MSDN download portále.
Podrobnosti o produktoch Visual Studio, benefitoch MSDN a orientačné ceny produktov nájdete v tabuľke porovnania edícií Visual Studio s MSDN tu.

BENEFITY MSDN:
MSDN obsahuje nielen “historický”, aktuálny a pripravovaný softvér, ale aj mnoho ďalších hodnotných benefitov. Profesionálnu technickú podporu, 24x7 Azure Computing  pre vývoj a testovanie, Developer Account voucher na vývoj a publikovanie aplikácií do Windows Store a Windows Phone Store, práva na tvorbu a neobmedzené licencovanie UAT prostredí a ďalšie benefity.    
 
... a nezabudnite, aj pri kúpe jedinej licencie Visual Studio s MSDN môžete použiť dvojročný OPEN program.
Praktické návody k Windows Azure IaaS (Virtual Machines) 2.časť

Bezplatná e-kniha o Windows Azure Virtual Machines s názvom "Windows Azure IaaS - Praktické návody použitia Windows Azure na testovanie a vývoj" od Ľ.Lacka sa rozrástla o druhú kapitolu. K prvej časti popísanej v predošlom "blogposte" pribudla kapitola "Vývoj a testovanie – základy" s týmito s návodmi a témami:

Praktický návod č. 8 – Pripojenie lokálneho počítača do virtuálnej siete cez point-to-site
Praktický návod č. 9 – Inštalácia Active Directory forest
Praktický návod č. 10 – Presun VHD súboru do Windows Azure
Praktický návod č. 11 – Vytvorenie image VHD

E-knihu, obsahujúcu prvú aj druhú časť, sťahujte TU.

Miro

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske "startupy" (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.

Zaregistrujte si bezplatný vývojársky/technologický elektronický "mesačník"!

Prečo?
Lebo v ňom pravidelne nájdete:
 - informácie o školeniach a konferenciach, ktoré organizuje Microsoft, komunita vývojárov a školiaci partneri
 - odkazy na zaujímavé technologické a vývojárske články
 - prehľady noviniek v softvére od Microsoftu
 - odkazy na "download" softvéru
 - mnoho ďalších užitočných informácií

Mladším súrodencom vývojárskeho mesačníka je "Bulletin pre vývojárske spoločnosti", kde nájdete aj obchodné a licenčné informácie dôležité pre nielen etablovanú vývojárska firmu ale aj začínajúcu vývojársku spoločnosť a živnostníkov (“startupy”).

Obidva elektronické "mesačníky" vám po zaregistrovaní budú prichádzať do e-mailu. Čiže sa budú k vám správať menej vtieravo ako sociálne siete, čo ocení každý vývojár a IT profík. :-) Prečítate si ich v kľude, keď si na ne nájdete čas a chuť. 

Ukážky niekoľkých bulletinov nájdete na http://msdn.microsoft.com/sk-sk/dd727757.aspx  .

Zaregistrovať si ich môžete cez Stredisko odberov informácií.

Miro

Nové bezplatné kurzy pre IT profesionálov na Microsoft Virtual Academy! (Windows Server 2012 R2, System Center 2012 R2)

Krátko po uvedení finálnych verzií Windows Server 2012 R2 a System Center 2012 R2 pribudli do zoznamu kurzov na Microsoft Virtual Academy nové školenia pre IT odborníkov zamerané na tieto jesenné novinky:

Infrastructure Provisioning with System Center 2012 R2

Windows Server 2012 R2: Storage Jump Start

Infrastructure Monitoring with System Center 2012 R2

Kurzy sú bezplatné a sami si vyberáte čas na ich absolvovanie.

Miro

Windows Server 2012 R2 (finálna verzia) na stiahnutie už aj na Technet Eval centre!

18.10.2013 uviedol Microsoft na trh finálne verzie Window Server 2012 R2 , Windows Server 2012 R2 Essentials , System Center 2012 R2 , System Center 2012 R2 Configuration Manager and Endpoint Protection .

Zároveň boli uvoľnené na stiahnutie aj skúšobné (trial) verzie, na ktorých si môžete počas 180 dní odskúšať/overiť/naučiť sa všetky novinky, ktoré so sebou R2 vydania prinášajú.

Podrobný popis noviniek pre Windows Server 2012 R2 nájdete na http://technet.microsoft.com/en-us/library/dn250019.aspx .
Podrobný popis noviniek pre System Center 2012 R2 nájdete na http://technet.microsoft.com/en-us/library/dn249519.aspx

Všetky spomínané "trialky" nájdete na Technet Eval centre.

Sťahujte! :-)

 

Miro

 

Visual Studio 2013 je tu!

Finálnu verziu Visual Studio 2013 majú predplatitelia MSDN a certifikovaní partneri k dispozícii od 18.10.2013 na stiahnutie cez portál MSDN Subscriber downloads. V distribučných/predajných kanáloch bude k dispozícii od 1.11.2013. Zopár argumentov,  prečo je dôležité prejsť na Visual Studio 2013 :
- Podpora vývoja pre nový .NET Framework 4.5.1
- Šablóna pre tvorbu O365 Business aplikácií
- Podpora vývoja pre Window 8.1, dizajnovanie pre Windows 8.1 nástrojmi Blend for XAML a Blend for HTML
- Šablóna na tvorbu hybridných webových aplikácií s ASP.NET WebForms, MVC a Web API v jednom projekte
- Podpora TypeScript pre generovanie javascript kódu
- Vylepšený webový Test Case Management (v edícii Premium)
- Team Rooms pre produktívnejší vyvoj v tímoch (v edícii Premium)
- Projektový nástroj Agile Portfolio Management (v edícii Premium)
- Release Management (v edícii Premium)
- Kódovaný UI testing pre XAML Windows Store 8.1 aplikácie(v edícii Premium)
- Nástroj CodeLens (Code Information Indicators), ktorý vám priamo v kóde ukáže informácie o vytvorení/zmenách kódu, o vývojárovi, ktorý kód upravil, o pokrytí konkrétneho kódu testami (v edícii Ultimate)
- Indikátory výkonnosti v IntelliTrace (v edícii Ultimate)
- Memory Dump Analyzer pre diagnostikovanie pamäťových problémov v produkčnom prostredí (únik pamäte, neefektívne využitie a iné) (v edícii Ultimate)
- Záťažové testovanie v cloude s okamžitým vybudovaním testovacej infraštruktúry pomocou Load Test Web Service a Team Foundation Service. (v edícii Ultimate)
Visual Studio 2013 samozrejme obsahuje okrem vymenovaných noviniek všetko, čo malo Visual Studio 2012.

Poznámka pre MSDN predplatiteľov:
Visual Studio 2013, ktoré si stiahnete z portálu MSDN Subscriber Downloads, nemá v sebe predpripravený produktový kľúč. Po spustení VS2013 sa môžete prihlásiť použitím Microsoft Account (čiže LiveID), ktoré máte asociované s vašou MSDN subskripciou a IDE sa automaticky zaktivuje. Tento postup vám umožní synchronizovať nastavenia IDE naprieč inštaláciam na zariadenia, kde budete VS2013 inštalovať. Ak naďalej preferujete použitie produtových kľúčov, ignorujte prihlásenie použitím LiveID po spustení VS2013 a zadajte produktový kľúč, ktorý nájdete na portále MSDN Subscriber Downloads po výbere submenu Help / Register Product.

Poznámka pre všetkých: :-)

Trialky a bezplatnú edície Express nájdete na http://www.microsoft.com/visualstudio/eng/downloads

Ak chcete získať prehľad noviniek Visual Studia 2013, zúčastnite sa online uvedenia nového Visual Studia 13.11.2013 od 16:00 (nášho času). Všetky informácie vrátane linky na pripojenie budú pribúdať na   http://events.visualstudio.com/  .

Miro

Praktické návody k Windows Azure IaaS (Virtual Machines) 1.časť

"Od apríla 2013, kedy sa služby Windows Azure Virtual Machines (pre Windows aj Linux virtuály) a Virtual Network patriace do kategórie IaaS (infraštruktúra ako služba) dostali zo štádia „preview“ do fázy produkčne plne podporovaných služieb, sa výrazne rozbehlo používanie infraštruktúry zloženej z virtuálnych serverov a sietí v cloude. Virtuálne stroje v dátových centrách Windows Azure majú perzistentné, teda trvalé úložisko, dajú sa rýchlo vytvoriť pomocou galérie predkonfigurovaných obrazov operačných systémov. Majú zároveň zjednodušený prístup k sieťovej infraštruktúre Azure Virtual Networks. Perzistentné úložisko pre VHD obrazy je vytvorené nad službou Azure Blob Storage........."

O tom všetko spolu návodmi ako používať model Virtual Machines sa dočítate v novej bezplatnej e-knihe "Windows Azure IaaS - Praktické návody použitia Windows Azure na testovanie a vývoj" od Ľ.Lacka. Prvá kapitola s názvom  "Základné princípy IaaS" je dokončená a môžete ju stiahnuť TU.


Okrem popisu Windows Azure, základných nástrojov v nej nájdete tieto praktické návody

Praktický návod č.1 – vytvorenie konta na platforme Windows Azure
Praktický návod č.2 – inštalácia a konfigurácia Windows Azure Cmdlets
Praktický návod č.3 – vytvorenie nového virtuálneho servera
Praktický návod č.4 – vytvorenie virtuálneho stroja cez Windows Azure PowerShell
Praktický návod č.5 – pripojenie disku k virtuálnemu stroju
Praktický návod č.6 – rozdelenie záťaže medzi viaceré virtuálne stroje
Praktický návod č.7 – vytvorenie a konfigurácia virtuálnej siete


Miro

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske "startupy" (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.

Novinky Windows Azure - nová veľkosť virtuálu, viacfaktorová autentifikácia, vylepšený "Spending Limit" a iné

Na konci septembra 2013 cloudový tím rozšíril a vylepšil Windows Azure nasledujúcimi funkciami:

Nová veľkosť virtuálu v modeloch Virtual Machines (Windows aj Linux) a Cloud Services.
Pri tvorbe nových virtuálnych serverov vám Azure ponúkne novú veľkosť A5 (2 jadrá CPU, 14 GB RAM). K dispozícií je tak virtuál s väčším množstvom pamäte vhodný napr. pre prevádzku databázového servera. Poteší vás možnosť konfigurovať veľkosť VM, pripájať a odpájať disky, nastavovať endpointy, load balancer aj na zastavenom virtuále (v stave "Stopped/deallocated").

Tvorba a správa viac inštancií Active Directory.
V jednej subskripcii Windows Azure môžete spravovať už viac inštancií Windows Azure Active Directory (WAAD) na správu identít používateľov. Pomôže vám to pri vývojových/testovacích scenároch, aj v prípadoch, keď chcete mať oddelené Active Directory pre viac zákazníkov alebo pri synchronizácii cloudových Active Directory s rôznymi doménami v sieti zákazníka. Medzi vylepšeniami WAAD nájdete možnosť premenovať "directory".

Produkčná verzia multifaktorovej autentifikačnej služby.
Windows Azure Multi-Factor Authentication je služba, ktorá uľahčuje nasadenie bezpečnej správy prístupu používateľov do Windows Azure, Office 365, Intune, Dynamics CRM atď. Môžete ju použiť aj na zabezpečenie prístupu k vašim vlastným aplikáciam hostovaným v cloude (použitím SDK).  Poplatky za túto službu sa dajú nastaviť "per používateľ" alebo "per autentifikácia".

Reset "spending limitu" na MSDN subskripciach.
Tí z vás, ktorí využívajú Azure benefit v MSDN predplatnom a kvoli potrebe väčších zdrojov, než im ponúka benefit, si načas museli zrušiť "spending limit" (záruku nulovej platby), majú možnosť spending limit opäť "zapnúť". Po novom môžete konfigurovať "spending limit" takto:
• odstrániť "spending limit" len na jedno, aktuálne účtovné obdobie (typicky mesiac). Príklad: ak jednorázovo potrebujete kvoli testom viac zdrojov z Windows Azure. 
• odstrániť "spending limit" nastálo, ak počítate s pravidelnou nutnosťou mať v Windows Azure viac zdrojov, než vám ponúka benefit
• zresetovať/zapnúť "spending limit" od ďalšieho účtovacieho obdobia

Nová knižnica .NET Storage Client Library 2.1
Väčšia aktualizácia Windows Azure Storage Client Library pre .NET obsahuje množstvo nových funkcií, ako napr.:
• vylepšený výkon
• podpora Async Task<T>
• podpora IQueryably<T> pre tabuľky
• integrácia .NET Tracing-om
• vylepšenia streamovania Blob-ov

Detailnejší popis noviniek nájdete na http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2013/09/26/windows-azure-new-virtual-machine-active-directory-multi-factor-auth-storage-web-site-and-billing-improvements.aspx .


Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske "startupy" (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov ). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.

Miro

Azure trial - možnosť bezplatne získať zdroje v cloude v hodnote 200 dolárov!

Windows Azure je etablovaná platforma určená na prenájom zdrojov (virtuálne servery, databázy, úložisko a iné) v dátových centrách. Priklady použitia sú :
- vytváranie, testovanie a prevádzku virtuálnych serverov na Windows alebo Linuxe (model Windows Azure)
- vývoj škálovateľných aplikácií (model Cloud Services) nad .NET-om, PHP, Java a inými platformami
- hostovanie webov (model WebSites) napr. podľa šablón WordPress, Drupal, Joomla a iných
- prevádzku "back-end" služieb (model Mobile Services) pre mobilné aplikácie bežiace na platformách Android, iOS alebo Windows Phone 8
- miesto pre zálohy dát a systémov (služba Azure Storage)
- kódovanie a zdieľanie videa (služba Media Services)
a ešte oveľa viac.

Prehľady a návody na odskúšanie Windows Azure nájdete:
- v knihe Technický popis Windows Azure
- v výukovej sade Windows Azure Training KIT
- v novej knihe Úvod do Windows Azure pre IT profesionálov 
- na centrálnom portále www.windowsazure.com

Ak si chcete bezplatne vyskúšať Windows Azure, aktivujte si 30dňový trial prístup a získajte v ňom kredit 200 USD, ktorý vám umožní vyskúšať si ktorúkoľvek zo služieb ponúkaných v Windows Azure.

Pomocou kalkulátora cien odhadnite, koľko a akých služieb pokryje kredit. Kredit dokážete využiť napríklad:
- na prevádzku 2 menších  virtuálnych serverov počas celého mesiaca (Windows Server alebo Linux)
      alebo
- na uloženie 800 GB dát do úložiska
      alebo
- na vývoj a otestovanie webovej aplikácie s 3 väčšími webovými servermi a 2 procesnými servermi v farme na dobu 10 hodín denne, 5 dní v týždni
     alebo
- na 100 GB SQL databázu počas celého mesiaca.

Registrácia "trialu" vyžaduje platobnú kartu na overenie, ale keďže trial prístup do Azure má po aktivovaní nastavenú nulovú platbu (tzv. spending limit), nebudú vám pri aktívnom "nulovom limite" účtované žiadne využité služby. Ak by ste kredit minuli ešte pred ukončením 30dňového trial obdobia, alokované služby sa zastavia, aby bola dodržaná nulová platba. Ak sa rozhodnete používať Windows Azure aj po ukončení trial obdobia, môžete sa jednoducho prepnúť do platenej prevádzky.

Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske "startupy" (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov ). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou.

Využite možnosť mať váš virtuálny server v cloude v priebehu niekoľkých minút!

 

Miro

Viac príspevkov