DPE SK Blog

Blog pre slovenských vývojárov od DPE (Developer and Platform Evangelist), Microsoft Slovakia

Novinky

Aktualizácie emailom

February 2014 - Príspevky

Podpora .NET v službe Azure Mobile Services

20eho januára oznámil Windows Azure tím sadu "Azure" noviniek:
- ExpressRoute: dedikované, privátne, vysokopriepustné prepojenie "datacentrum-vaša sieť" (zatiaľ iba v USA s podporou lokálnych ISP).
- Web Sites: podpora zálohy a obnovy (pre weby bežiace na Standard úrovni)
- HDInsight: podpora Hadoop 2.2
- Management: Co-admin limit zvýšený z 10 na 200 používateľov. (Tento krok zjavne súvisí s uvedením nového modelu platieb podľa spotreby "MSDN Dev/Test Pay-As-You-Go" , ktorý umožňuje vytvárať tímové testovacie/vývojové centrá/servery lacnejšie o viac ako 33% v porovnaní s bežným modelom "Pay-As-You-Go".)
- Monitoring: notifikácie o výpadkoch sú zaintegrované priamo do Azure Management portálu
- Virtual Machines: VM Agent pre ľahšie doinštalovanie pripravovaných balíčkov do virtuálnych serverov
- Active Directory: podpora WAAD autentifikácie pre viaceré aplikácie z galérie (SaaS) a iné 
- BizTalk Services: podpora protokolu EDIFACT  a iné
- Mobile Services: integrácia Notification Hub-u, podpora PhoneGap-u

Ja sa pozastavím pri tejto ohlásenej novinke (zatiaľ v preview): Mobile Services: podpora .NET-u

Konkrétne to znamená:
- služba na strane servera môže byť postavená ako ASP.NET Web API aplikácia vytvorená v Visual Studiu (, teda nielen Node.js)
- môžete publikovať existujúce Web API do Mobile Services a využiť z Mobile Services služby ako napr. autentifikácia, push notifikácie
- máte možnosť využiť výhody Web API, ako OData kontroléry a Web-API frameworky tretích strán (napr. Breeze)
- službu Mobile Services s .NET "backendom" môžete debugovať lokálne v Visual Studiu (, kedy služba pobeží v lokálnom IIS Express) alebo vzdialene, po nasadení do Azure

Podporu .NET v službe Mobile Services si môžete odskúšať tak, že pri tvorbe Mobile Service na Azure portále vyberiete "Backend: .NET (PREVIEW)". Portál vám vygeneruje Web API projekt pre Visual Studio, ktorý môžete vyvíjať a ladiť lokálne. Nasadenie naspäť do dátového centra vykonáte z Visual Studia, do ktorého si naimportujete "publish profile" z Azure portálu a potvrdíte Publish.

Detailnejší sumár popisovaných noviniek nájdete na http://weblogs.asp.net/scottgu/archive/2014/02/20/azure-expressroute-dedicated-networking-web-site-backup-restore-mobile-services-net-support-hadoop-2-2-and-more.aspx  .

Pre získanie viac informácií a návodov pre podporu .NET v Mobile Services doporučujem začať na http://www.windowsazure.com/en-us/documentation/articles/mobile-services-dotnet-backend-windows-store-dotnet-get-started/  .


Miro

 

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske "startupy" (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.

 

Ako na SQL Server hostovanom v virtuáloch Windows Azure

 Windows Azure poskytuje od svojho vzniku databázu ako službu s názvom Azure SQL database, ktorá predstavuje nízkonákladový relačný stroj na zdieľaných zdrojoch. V porovnaní s klasickým SQL Serverom nepodporuje full-text search, .NET uložené procedúry, Filestream dáta, TDE a iné vlastnosti popísané tu .  Keďže infraštruktúru pre Azure SQL database zdieľajú viaceré izolované databázy, striktne sa doporučuje na aplikačnej vrstve používajúcej Azure SQL database, použiť "retry logiku"  alebo rovno  "Transient Fault Handling Application Block"  z Enterprise Library 6 . Windows Azure SQL database sa hodí pre nízkonákladové databázy, kedy je aplikačná vrstva pripravená na jej špecifiká, a kedy je potrebná čisto relačná časť bez rozšírení a manuálne úrovne správy zdrojov.

Po uvedení modelu Windows Azure Virtual Machines (v júni 2012) sa pre hostovanie databáz v dátovom centre Windows Azure pridala možnosť, pri ktorej je zachovaná plná kompatibilita s klasickým SQL Serverom. Virtuálny server v tomto modele je totiž klasický "Hyper-V virtuál" a preto nič nebráni tomu, aby ste do neho nenainštalovali celý SQL Server, so zachovaním kompatibility a dedikovanými zdrojmi.

Pomôckou pri rozhodovaní, či Azure SQL database alebo SQL Server v Azure Virtual Machine je tento článok http://blogs.msdn.com/b/windowsazure/archive/2013/02/14/choosing-between-sql-server-in-windows-azure-vm-amp-windows-azure-sql-database.aspx a online kurz Windows Azure SQL Database .

Keď po zvážení pre a proti bude pre vás SQL Server v VM tým správnym riešením, využite doporučenia z nového materiálu ‘Application Patterns and Development Strategies for SQL Server in Windows Azure Virtual Machines’ .

Nájdete v ňom pokryté tieto vzory architektúry:
• 1-vrstvový aplikačný vzor: jeden virtuálny server
• 3-vrstvový jednoduchý aplikačný vzor: viac virtuálnych serverov
• 2-vrstvový a 3-vrstvový aplikačný vzor s škálovaním prezentačnej vrstvy
• 2-vrstvový a 3-vrstvový aplikačný vzor s škálovaním aplikačnej vrstvy
• 2-vrstvový a 3-vrstvový aplikačný vzor s škálovaním prezentačnej a aplikačnej vrstvy a vysokou dostupnosťou pre SQL Server
• 2-vrstvový a 3-vrstvový aplikačný vzor s použitím Windows Azure Virtual Machines a Windows Azure Cloud Services (web a worker roly)
• zmiešaný aplikačný vzor s Windows Azure Virtual Machines, Windows Azure SQL Database a Windows Azure Web Sites
• N-vrstvový hybridný aplikačný vzor


Miro

 

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske "startupy" (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Windows Azure pre členov BizSpark , Windows Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Windows Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Windows Azure Trial.

 

Keď dobrý nápad, BizSpark a Azure vydláždia "eCestu"

Vždy ma poteší, keď vidím, ako chytrý "developer" dostane dobrý nápad, ktorý pretaví do projektu s reálnym využitím. Ak tým zároveň ukáže spôsob, ako to urobiť s nízkymi nákladmi (, pričom jeho úsilie len ťažko vyčísliť), má u mňa dvojité plus. Do môjho hľadáčika sa dostal eCestak.sk, ktorého cieľom je bezplatne pomôcť zamestnancom  a zamestnávateľom pri tvorbe cestovných príkazov a vyúčtovávaní pracovných ciest. Vyplnenie "cesťákov" pritom nie je iba "vypíš-ulož", ale skrývajú sa za ním pokročilé výpočty a kontroly vstupných údajov umožňujúce správne vyplnenie aj bez podrobnej znalosti legislatívy, s automatickým používaním aktuálnych kurzov ECB, podporou PDF tlačových výstupov, adresárom pracovníkov, úložiskom príloh atď.

A keďže sme na technologickom blogu, dôležité je vedieť, v čom tkvie čaro rýchleho a nízkonákladové štartu projektu eCestak.sk.

Na "vynulovanie" vstupných investícií do vývojárskych nástrojov pri štarte projektu bol využitý program BizSpark. Na prevádzku postačil Azure benefit v BizSparku, t.j. každomesačný kredit 150 USD na služby Windows Azure. Na úvodné testovanie služby pritom poslúžilo hostovanie na Azure free Web Sites. Po pridaní náročnejších výpočtových operácií a spustení testovacej prevádzky stačil na prevádzku Azure virtuálny stroj s veľkosťou Extra small VM (1GHz CPU, 768MB RAM). Tvorcovi sa výborne osvedčila funkcia Scheduler v Azure Mobile services, ktorá pomáha udržiavať aplikáciu načítanú a v skompilovanej forme, čím značne zrýchľuje úvodné načítanie služby. Produkčná prevádzka služby postavenej na MVC 4 s úložiskom v Azure SQL Database beží na dvoch virtuálnych strojoch veľkosti Small VM (1.6GHz CPU, 1.75GB RAM) prepojených cez Network Load Balancer na dosiahnutie vysokej dostupnosti aj v prípade výpadku jedného zo serverov. A keďže hovoríme o Windows Azure, so zvyšujúcimi sa nárokmi nebude problém jednoduché posilnenie infraštruktúry na pár klikov.

Sčítané a podpísané. Martin urobil skvelú elektronickú službu. Nielen pre tých, ktorí chcú eCestak.sk priamo využívať, ale aj pre tých, ktorí majú iné nápady a hľadajú návod, ako začať a čo na to použiť.

Miro
 

 

Viac príspevkov