DPE SK Blog

Blog pre slovenských vývojárov od DPE (Developer and Platform Evangelist), Microsoft Slovakia

Novinky

Aktualizácie emailom

May 2015 - Príspevky

Záloha dát z 64-bitových Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 do Azure

Prečo?
- aby ste sa vyhli infarktovým stavom, keď vám systém oznámi, že váš disk prestáva spoľahlivo ukladať a čítať
- aby ste mohli dobre zaspávať s istotou, že všetko, čo ste dnes urobili máte bezpečne, šifrovane odložené v dátovom centre
- aby ste zálohovali jednoduchšie (bez nutnosti pripajať externý zálohovací disk) a mali zálohy dostupné z každého miesta

Ako?
1. Vytvorte si Azure subskripciu (či už cez Azure benefit v MSDN, Azure benefit v BizSpark-u, cez 30dňový free trial, v OPEN od lokálneho predajcu, alebo rovno cez online objednávku).
2. Oživte si Azure Backup (alebo požiadajte o nastavenie vášho IT kolegu/kamaráta). Podrobný popis ako na to, nájdete v článku od Petra Belka na https://tipy-triky.sk/zalohovanie-windows-v-cloude-azure/#more-2690 .

Po aprílovej zmene účtovania služby Azure Backup sa cena za zálohu skladá z poplatku za inštanciu (napr. za váš notebook alebo server) a z poplatku za úložné miesto spotrebované zálohami. Služba Azure Backup nie je nejaký kopírovací nástroj, ale za jednoduchým rozhraním skrýva sofistikovaný proces v v datacentrách Azure, ktorý dokáže neustále držať konsolidovanú zálohu pripravenú na obnovu dát za hociktorý deň až do úrovne súboru. Aby vám množstvo dát v úložisku "nekyslo", a tak nezvyšovalo náklady, nastavte dobu uchovania záloh ("Retention range in days") na vyhovujúcu hodnotu. Ak tento parameter cez grafický nástroj Microsoft Azure Backup nastavíte na svojom PC napr. na 120 dní,  obsadený priestor úložiska bude samozrejme výrazne menší ako "120 dní * veľkosť zálohovaného disku", pretože služba Azure Backup pracuje s inkrementálnymi zálohami, a pritom vám ponúka bez problémov aj plnú obnovu k vybranému dňu, pretože ju vie konsolidovane pripraviť z plných a inkrementálnych záloh.
 Aby ste mali lepšiu predstavu o nákladoch na zálohu napr. 50 GB vašich dát podľa aprílového cenníka, 3,75 EUR je mesačný poplatok za inštanciu a 0,89 EUR je mesačný poplatok za úložisko. Istota, že neprídete o najdôležitejších 50 GB dát, má cenu 4,64 EUR/mesačne. A naviac, keďže sa dáta pred prenosom do dátového centra skomprimujú a zašifrujú na strane vášho PC, záloha v datacentre zaberie menej miesta a odšifrovať ju viete len vy.

Azure Backup používam pre svoj najcennejší lokálny disk môjho notebooku už viac ako rok.

Pridajte sa!

Miro

 

P.S. Ak ste členmi BizSpark programu pre začínajúce vývojárske "startupy" (firmy alebo živnostníkov) , alebo máte kúpené Visual Studio s MSDN, môžete si bezplatne aktivovať Azure benefit v týchto programoch (Microsoft Azure pre členov BizSpark , Microsoft  Azure pre MSDN predplatiteľov). Pri registrácii Azure benefitu v MSDN alebo BizSparku nie je požadované overenie platobnou kartou. Ak nie ste členmi týchto programov, môžete si Microsoft Azure bezplatne vyskúšať na dobu 30 dní cez Microsoft Azure Trial.

Viac príspevkov