Sencha ExtJS - Čo je nové

ExtJS som na týchto stránkach spomínal v minulosti viac krát. Bohužial, nejaký čas to vyzeralo tak, že to Sencha zabalila a nič zásadné sa nedialo a ja som ExtJS odložil bokom. Medzičasom však nastalo niekoľko zaujímavých zmien, ktoré robia ExtJS znova zaujímavým pre vývojárov:

 1. Spojenie Sencha Touch s ExtJS a možnosť vyvíjať hybridné aplikácie so spoločnou bázou js kódu (rozdielne sú len použité controlky, ale aj tu je pomerne silná konzistencia v ich interfaceoch)
 2. Integrácia s visual studio (ktorá nie je až tak podstatná, všetko sa dá riešiť manuálnou integráciou sencha cmd)
 3. Možnosť kódovať efektívne s TypeScript napriek dlhodobému odmietaniu tohoto smerovania Senchou. Existuje funkčný javascript emitter pre TypeScript a existujú definície resp. generátor definícií, vďaka čomu zafunguje intellisense. Špeciálne emitter robí z typescriptu vec použiteľnú pre enterprise vďaka neporovnateľne menšiemu a prehladnejšiemu kódu, ktorý typescript generuje oproti štandardu a v kombinácii so spôsobom, ako extjs vytvára build, kde vidí závilosti medzi jednotlivými triedami a vyberie len tie, ktoré sú naozaj potrebné.
 4. Nové ovládacie prvky - Pivot Grid a Kalendár (bohužial, neporovnateľne slabšie ako Kendo a DevExpress)
 5. Komplexnosť a konzistentnosť základných knižníc, ktorá je naozaj jedinečná
 6. Začali vznikať nové témy, čo bolo jednou z bolestí extjs, GUI vyzeralo zastaralo a napriek SaaS prístupu bolo ťažké vytvoriť novú tému, ak sa nebavíme len o farbách, na ktoré ste odkázaní aj pri Kende. Napr. naposledy pridaná material téma:
  http://docs.sencha.com/extjs/6.2.0/guides/core_concepts/material_theme.html

Čo zostáva problémom:

 1. Tam kde napr. Kendo na úrovni control toolkitu urobilo veľký krok dopredu za posledné roky napr. z pohľadu funkčností poskytovaných Gridom
 2. Sencha vyžaduje kúpu licencií min. pre 5 developerov. Existuje však aj GPL verzia pre nekomečné využitie.
 3. Demo nástroje pre VS mi pri enterprise edícii VS mrzli a boli nepoužiteľné (ale naozaj ich nepotrebujete)
 4. Podpora typescript je komunitnou vecou a je problém rozchodiť pre aktuálne verzie TS
Zaradené do: , ,

Komentáre

Bez komentárov

Prihlásiť | Registrovať | Pomoc